Сторінка
3
Обмотка називається петлевою, якщо вона на сердечник якоря наноситься так, що провід, пройшовши, наприклад, під північним полюсом, а потім і під сусіднім південним полюсом, повертається під колишній північний полюс. На мал. 456 приведена схема чотирьох полюсного генератора з петлею обмоткою, розрізаною площиною креслення, перпендикулярної осі якоря. Якщо, наприклад, почати обхід обмотки з провідника 1, розташованого під
верхнім південним полюсом, то від нього по сполучному проводі (пунктирна лінія) потрапимо в провідник 8, що знаходиться під правим північним полюсом, звідси через ламель 2 колектори до провідника 3, що знаходиться під верхнім південним полюсом, а від нього по сполучному проводі до провідника 10, що знаходиться під правим північним полюсом, і т.д. На мал. 457 показана схема петлевої обмотки в розгорнутому виді.
У нашу задачу не входить докладний розгляд усіх типів обмоток, їхнього конструктивного виконання і розрахунку, а тому ми обмежимося вищевикладеним коротким описом найбільш типових форм обмоток — хвильової і петлевої. Докладний виклад теорії обмоток можна знайти в спеціальних підручниках по теорії електричних генераторів постійного струму.