Сторінка
3

Облік фінансових інвестицій

,

де ЕСП — ефективна ставка процента;

РСП — річна сума процента (номінал, помножений на процентну ставку);

РСД, РСП — відповідно річні суми дисконту та премії (ці показники визначаються діленням загальної суми дисконту (премії) на кількість років позики);

РВО — ринкова вартість облігацій;

НВО — номінальна вартість облігацій.

Сума амортизації дисконту або премії нараховується одночасно з процентом (доходом від фінансових інвестицій), що підлягає отриманню, та відображається у складі інших фінансових доходів або фінансових витрат з одночасним відповідним збільшенням або зменшенням балансової вартості фінансових інвестицій.

Отже, інвестор зобов’язаний щороку до моменту погашення облігації амортизувати одержану суму премії чи дисконту, що приведе до зменшення собівартості (за амортизації премії) чи її збільшення (за амортизації дисконту). Так собівартість облігації поступово доводиться до номінальної вартості та до дати погашення досягає її.

Міжнародна практика передбачає два методи амортизації — прямолінійний та метод ефективної ставки процентів. В Україні перевага віддається останньому, оскільки він вважається точнішим і методологічно правильнішим.

Література

1. Про оподаткування прибутку підприємств: Закон України від 22 трав. 1997 р. № 283/97-ВР.

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції», затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 26 квіт. 2000 р. № 91, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 трав. 2000 р. № 284/4505.

3. Бакаєв Л. О. Кількісні методи в управлінні інвестиціями: Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 2000. — 151 с.

4. Богатин Ю. В., Швандар В. А. Инвестиционный анализ: Учеб. пособие для вузов. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2000. — 286 с.

5. Буренин А. Н. Рынок ценных бумаг и производных финансовых инструментов: Учеб. пособие. — М.: 1-я Федеративная Книготорговая компания, 1998. — 352 с.

6. Гитман Л. Дж., Джонк М. Д. Основы инвестирования: Пер. с. англ. — М.: Дело, 1999. — 1008 с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: